Екскурсії

 

ЕКСКУРСІЇ

Під час фестивалю ви зможете взяти участь в екскурсії по маршруту: Шевченківське джерело-Тараканівський форт-Козацький редут-Замок князів Острозьких. У маршрут, можливо, будуть включені і інші визначні місця міста Дубна.

ШЕВЧЕНКОВЕ ДЖЕРЕЛО
За переказами та легендами на Дубенщині побувало чимало відомих людей. Так, у 1846-му році недалеко від Дубна під селом Підлужжя зупинявся Тарас Шевченко. Там, обабіч траси «Київ-Чоп», б'є джерело, з якого Кобзар пив воду, змучений довгою дорогою у складі Київської археографічної експедиції.
Це визначне місце Дубенщини впорядкували. Кожен подорожній може зупинитися та набрати води, втамувати свою спрагу. Біля джерела є пам'ятник великому Тарасу, альтанка, де можна перепочити тощо.

ТАРАКАНІВСЬКИЙ ФОРТ
Тараканівський форт, або як його правильно називають в наукових джерелах - Дубенський форт-застава - це оборонна споруда, архітектурна пам'ятка XIX ст., розташована неподалік с. Тараканів Дубенського району. Фортеця була побудована для захисту західних кордонів Російської імперії, але, внаслідок погано вибраного місця розташування вона ніколи не виконала цю роль. Під час Першої світової війни у 1916 році австрійці досить легко взяли приступом форт, однак уже через рік під час Брусилівського прориву його відвоювали росіяни, завдавши йому серйозних руйнувань. Та найжорстокіші бої тут тривали у 1920 році, коли війська Червоної Армії під командуванням Будьонного намагались взяти приступом форт, який обороняли поляки. Лише після запеклих кількаденних боїв невеличкий гарнізон фортеці зумів з боями прорватись на південь до основних польських сил.
У роки Другої світової війни Дубенський форт-застава уже не був особливо важливим військовим об`єктом, і бойові дії оминули його стороною, хоча в околицях форту тривала одна з наймаштабніших танкових битв ІІ світової війни.
Сам форт має форму ромба. Ззовні він оточений глибоким ровом із земляними валами, укріпленими потужними стінами. В центральній частині форту зведена двоповерхова казарма, до якої ведуть чотири підземні ходи. Там розташовувались житлові, складські та господарські приміщення для артилерійської роти та штаб коменданта форту. Периметр форту складений зі 105 так званих безпечних казематів і, щоб до них потрапити, треба було подолати подвійну лінію оборонних рубежів. Форт мав численний гарнізон (у казематах форту могло розміщатися 800 осіб) та був добре озброєний (далекобійними гарматами великого калібру).
Сьогодні від фортеці залишилися лише руїни, але й вони вразять туристів своїм розмахом. Чого тільки вартий тунель, розташований під зовнішніми стінами довжиною близько 100 метрів. Також на території форту було відзнято кадри українського історичного драматичного фільму «Поводир, або Квіти мають очі».

КОЗАЦЬКИЙ РЕДУТ
Дубенська земля багата подіями. На околиці села Семидуби височить Козацький редут. Більш як 300 років тому тут отаборилась сотня козаків, яка прийняла останній смертельний бій, прикриваючи відступ побратимів із поля Берестецької битви. Щороку в першу неділю липня на редуті відбуваються урочистості у пам'ять про полеглих козаків. Достеменно ніхто не знає, скільки їх тут полягло. Нині на цьому місці колишніх курганів залишився лише один. Поряд збудована каплиця. Цього року свято на Козацькому редуті будуть відзначати за два тижні до проведення фестивалю «Тарас Бульба». Тут духовенство молитиметься за душі загиблих козаків, співають козацьких пісень.

ЗАМОК КНЯЗІВ ОСТРОЗЬКИХ
У самому центрі міста Дубно височіє Замок князів Острозьких XV ст. Це один із найстаріших замків України, віднесений до «7 чудес» замків України. Дубенський замок ніколи не був узятий приступом, оскільки фортеця міцно укріплена земляними валами, гарматами і глибокими ровами. Під стінами замку ламалися татарські списи і шведські шаблі. Тут зберігалися незліченні багатства привезених трофеїв: коштовний посуд, книги, картини, ікони, зброя і захисне озброєння, хутра, шкіри і т.п.
Зустрічає гостей надбрамний корпус замку, але справжньою його окрасою є два палаци: палац Любомирських та палац Острозьких. У замку діють різні виставки та експозиції. Можна спуститися у підвальні каземати, зараз тут розміщено експозиції (склади боєприпасів, стрілецьке начиння, холодна та вогнепальна зброї: гармати, алебарди, мечі, бочки з порохом тощо, запаси провізії). Також можна піднятися на оглядову вежу Беатку, або як ще її називають - «Дівочу вежу». У кав'ярні Дубенського замку ви зможете насолодитися запашною кавою та смачними цукерками ручної роботи, а для рідних придбати натуральні шоколадні солодощі.

Матимете бажання, екскурсоводи проведуть додаткові екскурсії по замку та місту Дубно (адже окрім замку Дубно може похвалитись ще не однією пам`яткою старовини). Ви можете обрати одну з найцікавіших: "Історія замку князів Острозьких", "По древньому Дубні", "Слідами героїв "Тарас Бульба", "Історія тортур та покарань", "Духи та легенди Дубенського замку".